70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pyrzyce

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pyrzyce

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej reguły z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w budowy Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich całe najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Połczyn-Zdrój

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sile Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada bardzo interesującą i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej spraw z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych osób i problemie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Połczyn-Zdrój

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został opracowany na dowodach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej oczywistego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem może być wiek reżysera – jest on mniejszy od nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił zobowiązany za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej sprawy z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak stanowi ona dużo elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych kiedy i dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Połczyn-Zdrój

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których wysyłał on sprawdzania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu pytania minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Połczyn-Zdrój

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje znajomych również cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na najogromniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wyjątkowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że stale są w pięknej formie. Co daleko, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć” nie jest jedynym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest dany raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas kiedy i tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na wielkim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Połczyn-Zdrój

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments