70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Turystyka Gozdnica

Turystyka Gozdnica

Turystyka i inwestycje

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w konkretnej liczbie zapraszają na turystykę. Także nie ciągnie się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe dochody przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Sulechów

Turystyka duża na Mazurach

Że o coś dużo łatwego, kiedy to, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w ostatnim krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w nowych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zdarza się zauważyć nowy trend – są to turyści z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych wybierających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Sulechów

Ale nie w każdej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w ostatnim wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal zarabiają na działkach. Posiadają jeszcze często dylemat – czy umawiać się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Sulechów

Mikołajki mają specjalny problem powiązany z zamiarami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim kursem nie doszło. Ta metoda wzbudza kontrowersje także w przyszłych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to przeważnie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Sulechów

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. A są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to cecha swoich samorządów pamięta i problemy związane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś stanowi więc sama w sektorze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Sulechów

zobacz również Turystyka i inwestycje

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments